Hoşgeldiniz  

Fransadan ve İsrail’den Açıklama Geldi Yunanistana destek için Asker gönderiyorlar.

admin | 13 Ağustos 2020 | Genel, Gündem, Politika A- A+

Fransadan ve İsrail’den Açıklama Geldi Yunanistana destek için Asker gönderiyorlar.

Macron’un Doğu Akdeniz‘e asker göndereceğini ilan etmesi Yunanistan‘da sevinç çığlıklarıyla karşılandı, Başbakan Miçotakis Fransızca Twitter mesajıyla teşekkür etti. Türkiye düşmanları cephesinde bugünün en önemli gelişmesi ise, Tel Aviv-Atina hattında gerçekleşiyor.

Türkiye ile Doğu Akdeniz’de tutuştuğu bilek güreşini kaybeden Yunanistan’ın müttefikleri bir bir sahne alıyor. Son 24 saatte Fransa lideri Emmanuel Macron ve Mısır’ın darbeci lideri Abdulfettah Sisi ile görüşen Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, televizyondan ulusa sesleniş konuşması yaptı.

“Yunanistan’ın AB başta olmak üzere yalnız olmadığının bilinmesini istiyorum” diyen Miçotakis, halihazırda Doğu Akdeniz’de devam eden askeri hareketliliğin bir ‘kaza’ tehlikesi yarattığını söyledi.

Yunan donanmasının denize açılmasının Türkiye’nin kendi donanmasını çıkarmasına verilmiş bir yanıt olduğunu savunan Miçotakis, kıtasahanlığı konusunda yapılacak görüşmelerden sonuç alınamaması halinde konunun Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’na götürülmesi önerisini de yineledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise, Miçotakis’le yaptığı telefon görüşmesinin ardından Türkiye’nin şimşeklerini üstüne çekme pahasına Doğu Akdeniz’deki askeri varlıklarını artıracaklarını sosyal medya hesabından ilan etti.

Ankara’ya bölgede yürüttüğü doğalgaz arama faaliyetlerini durdurma çağrısı yapan Macron, “Aralarında Yunanistan’ın olduğu Avrupalı ortaklarımızın da işbirliği ile gelecek günlerde Doğu Akdeniz’deki Fransız askeri varlığını geçici olarak güçlendirmeye karar verdim” dedi.

Macron’un sözleri beklendiği gibi Yunanistan’da sevinç çığlıklarıyla karşılaştı, tüm medya manşetten verdi. Başbakan Miçotakis ise Fransızca bir Twitter mesajıyla mevkidaşına teşekkür etti.

Yunan Başbakan, “Başkan Macron’a dayanışması için teşekkür ediyorum. Emmanuel Macron Yunanistan’ın gerçek bir dostudur ancak aynı zamanda Avrupa değerleri ve uluslararası hukukun ateşli bir savunucusu” diye yazdı.

Kathimerini gazetesi, Macron’un bölgeye asker gönderme kararını ‘Fransa üzerinden Ankara’ya mesaj’ manşetiyle okurlarına sundu, haberin spotunda ‘Atina Türkiye’nin hamlelerine karşı bir siper elde etti’ denildi.

Kathimerini ayrıca Oruç Reis’in Perşembe günü erken saatlerde rotasını değiştirdiğini, Çarşamba günü Antalya’ya doğru ilerleyen sismik geminin şimdi güneybatıya gittiğini ileri sürdü.

269 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kaman Medya Bilişim
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle