Hoşgeldiniz  

Koronavirüs Aşısı Türkiye’de Denenmeye Başlandı

sahin aydogmus | 16 Eylül 2020 | Genel, Gündem, Sağlık, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Koronavirüs Aşısı Türkiye’de Denenmeye Başlandı

Koronavirüs salgını dünyayı sarsmaya devam ediyor. Her geçen gün artan vaka sayıları ile, birçok ülke ikinci dalga ve ikinci piklerle boğuşuyor. Salgında can kaybı 1 milyonu aşarken, dünyanın 21.yy gördüğü en büyük olay olarak kayıtlara geçti.

Covid-19’u durdurmak için tüm ülkeler çalışmalar sürdürmektedir. Bilim insanları farklı laboratuvarlarda aynı amaç uğruna ter dökülürken. Birçok aşı üzerinde çalışmalar devam ediyor. Türkiye’de, aşı çalışmalarına hem kendi araştırmaları ile hem de gönüllülük esası ile destek oluyor.

Vaka sayılarının arttığı günlerde umut veren bir haber daha geldi. Çin’de üretilen aşı Türkiye’de de bugün itibarıyla denenmeye başlanacak. Aşının ilk dozu bugün Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 1300’e yakın sağlık çalışanına denenecek. Sağlık personelleri verdikleri mücadeledeki kahramanlıklarını, aşıya gönüllü talip olarak da gösterdi.

İKİNCİ DOZ  NE ZAMAN VERİLECEK?

Koronavirüs aşısının ikinci dozu ise 14 gün sonra yine aynı kişilere uygulanacak. Alınan sonuçlar Dünya Sağlık Örgütü ile paylaşılacak.

Aşı yapılmasına kısa bir süre ara verilecek. Daha sonra ise başvurular alınarak tekrar aşılar yapılacak. 13 bin kronik hastanın aşılanması hedefleniyor.

CNN Türk’te yer alan habere göre; Sağlık Bakanlığı’nın imzaladığı protokoller çerçevesinde uygulanacak. Sağlık Bakanlığı aynı zamanda İngiltere, Almanya ve Rusya’daki çalışmalarla ilgili protokoller de imzalamıştı

419 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kaman Medya Bilişim
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle